İşletmeniz İçin Doğru Dijital Pazarlama Ajansını Nasıl Seçersiniz?

Bir işletme sahibi olarak, maksimum olası satış ve satış sayısını oluşturmak için olağanüstü bir pazarlama stratejisine olan ihtiyacı anlıyorsunuz. Hangi sektörde olursanız olun ve hangi ürün veya hizmeti sunuyor olursanız olun, işinizin büyüme eğrisinin merkezinde olmak için pazarlamaya ihtiyacınız olacak.

Ne de olsa, marka bilinirliğini artırmak, satışları artırmak ve yeni müşteriler çekmek pazarlama yoluyla olur.

Dijital Pazarlama Stratejisi Geliştirme

Pazarlama ve reklamcılık söz konusu olduğunda, bugün dijital ortam çok daha karmaşıktır. Reklamlara para saçıp en iyisini ummak yeterli olmayacaktır. Dijital pazarlamayla ilgili çok sayıda seçeneği ve nüansı araştıran, iyi düşünülmüş bir stratejiye ihtiyacınız var.

Bu stratejinin büyük bir kısmı, internetteki katıksız gürültüyü kesmek olacaktır. Her ticari kuruluş tüketicilerin dikkatini çekmek için yarışırken, internet, öne çıkmanın ve mesajınızı hedef kitleniz tarafından görmenin zor olabileceği kalabalık bir yerdir.

Arama motoru sayfalarında sıralamadan Facebook’ta insanların dikkatini çekmeye kadar, işletmenizin kendisini farklılaştırması ve kullanıcılarınız ile potansiyel müşterileriniz için unutulmaz bir deneyim yaratması gerekir. Bu nedenle, doğru kitleye ulaşmak ve mümkün olan en yüksek satış dönüşüm oranlarının keyfini çıkarmak istiyorsanız, deneyimli bir dijital pazarlama ajansı çok önemlidir.

Doğru Dijital Pazarlama Ajansını Seçmek

Dijital pazarlama ajansları, çok lokasyonlu büyük uluslararası firmalardan daha küçük butik firmalara kadar her ölçekten gelir ve her biri farklı hizmetler ve uzmanlık seviyeleri sunar. Bazıları tam hizmet içi pazarlama, tasarım ve geliştirme hizmetleri sunarken, diğerleri iskelet operasyonları yürütür ve gerektiğinde bağımsız yükleniciler şeklinde uzmanlık getirir.

Şirketiniz, uzun yıllara dayanan deneyime sahip ancak aynı zamanda dijital pazarlama alanındaki hızlı büyüyen trendler ve teknolojiye ayak uyduran bir ajanstan faydalanacaktır. En iyi çevrimiçi rekabet avantajı için entegre ve ölçeklenebilir pazarlama çözümleri getiren bir iş ortağı istiyorsunuz.

Dijital Pazarlama Ajansı Ne İş Yapar?

Peki bir dijital pazarlama ajansı ne tür işlere bulaşır? Özünde, ideal müşterilerinizi işletme web sitenize çeken çeşitli pazarlama stratejilerinden yararlanarak daha fazla satış elde etmenize yardımcı olurlar.

Sitenize girdikten sonra, bir dijital pazarlama ajansı mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini (UX) sunduğunuzu garanti edebilir. Ayrıca, bir müşterinin farkındalık aşamasından nihai satışa dönüşüm yoluyla alındığı etkili bir satış hunisini modellemek için UX’inizi oluşturacaklar.

Web Sitenizin İncelenmesiyle Başlayın

iyi bir dijital pazarlama ajansı, mevcut web sitenize kapsamlı bir genel bakışla başlayacaktır. İyi bir UX sunuyor mu? Kullanıcıyı yakalayan ve onları sayfaya yönlendiren bir hikaye anlatıyor mu? Doğal bir şekilde akıyor ve ürünlerinizi veya hizmetinizi öne çıkarıyor mu?

İşlevsel bir web siteniz yoksa, en iyi dijital pazarlama ajansı bile pazarlama harcamalarınızı en üst düzeye çıkaramaz.

Bir ajans, kullanıcı deneyimi, görünüm ve akışın ötesinde, sitenizin günümüzün mobil uyumluluk kriterlerini karşılayan bir düzeyde performans göstermesini de sağlayacaktır. Tüm aramaların % 63’ünden fazlası mobil cihazlarda yapılıyor, bu da sitenizin her şeyden önce bir mobil site olarak çalışması gerektiği anlamına geliyor.

Ayrıca Google’ın hız, oluşturma ve genel işlem öğelerini içeren Core Vital metriklerini karşılamalı veya aşmalıdır. Google’ın beklentilerini neden önemsemelisiniz? ABD’deki tüm aramaların %90’ından fazlası Google ile başladığından ve sitenizin Core Vital metriklerinde nasıl performans gösterdiği, doğrudan sitenizin Arama Motoru Sonuç Sayfalarında (SERP’ler) nerede sıralandığına yansır.

İşletmenizin Başarılı Olmasına Yardımcı Olacak Dijital Pazarlama

Siteniz tamamen işlevsel hale geldiğinde ve önemli endüstri ölçütlerini karşıladığında, dijital pazarlama ajansınız mevcut en etkili araçları kullanan bir strateji oluşturacaktır. Daha sonra stratejileri uygulayacaklar ve tüm dijital pazarlama kampanyanızın etkinliğini izleme, ayarlama ve analiz etmede etkili olacaklar.

İşletmenin veya organizasyonun türüne bağlı olarak, sağlam bir dijital pazarlama stratejisi bu altı bileşenin bir karışımını içerecektir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Kısaca SEO olarak da adlandırılan arama motoru optimizasyonu, işinizle ilgili belirli anahtar kelimeler için SERP’lerde organik olarak sıralamaya yönelik bir stratejidir.

Web sitenizdeki içerik SERP’lerde üst sıralarda yer aldığında, potansiyel alıcıları ideal zamanda yakalama şansınız artar.

SEO çok yönlü bir disiplindir ve sayfa içi ve sayfa dışı bileşenleri içerir. Önce bu bileşenlerden bazılarını içeren sayfa içi SEO’ya bakalım:

 • Anahtar Kelimeler ve Ayrıntılı Anahtar Kelime Araştırması — Herhangi bir iyi SEO stratejisi veya içerik stratejisi, ürününüz veya hizmetinizle ilgili terimlere ve kelime öbeklerine ve o anahtar kelime öbeği için gerçekleşen aylık mevcut arama hacmine bakan sağlam anahtar kelime araştırması ile başlar.

Anahtar kelimelerin yeni bir müşterinin ne arıyor olabileceğine dayalı olması ve şirketinizi rekabetçi bir konuma getirecek kadar ayrıntılı olması çok önemlidir. Çok geniş ve arama sayfasında bir yer için çok fazla başka şirketle rekabet ediyorsunuz.

 • Başlık Etiketleri ve Meta Açıklamalar — Ana anahtar kelimenizi kullanarak, sitenizdeki her sayfa ve gönderi, şirketinizi veya kuruluşunuzu pazarlama fırsatına sahiptir. Başlık etiketi ve meta açıklaması sayfanıza kodlanır ve arama motorları bu bilgileri sayfanızı sıralamak ve sayfa girişinizi oluşturmak için kullanır.

SERP sonuçlarına baktığınızda Google, sayfada kodlanan başlık etiketi ve meta açıklamayı temel alarak şirketinizle ilgili başlık ve açıklamayı oluşturur. Eğer yoksa, Google sadece sayfadaki ilk satırları kullanır. Güçlü anahtar kelimelerle proaktif olarak aradığınız müşterileri hedefleyebilirsiniz. Her sayfada ve gönderide yer alan bu önemli pazarlama fırsatını kaçırmayın!

 • İçerik — İster bireysel sayfalarda, ister yayınlarda ve bloglarda olsun, içeriğinizin yetkili ve alakalı olmasını sağlayarak, sizi SERP’lerde daha üst sıralara yerleştiren ‘Google ile bir itibar oluşturursunuz’. Bir dijital pazarlama ajansı, okuyucuları yakalamak için başlıklar (H1, H2, H3), madde işaretleri, listeler ve diğer teknikleri kullanarak içeriğinizi daha arama motoru ve kullanıcı dostu olacak şekilde tasarlamanıza da yardımcı olabilir.

Ve kanıtlanmış anahtar sayfa dışı bileşen:

 • Geri Bağlantı – Geri bağlantı, diğer sitelerin içeriğinize geri bağlantı verdiği önemli bir sayfa içi arama motoru optimizasyon tekniğidir. Google, bunu bir endüstri veya sektördeki uzmanlığınızın ve liderliğinizin bir göstergesi olarak görür.

Geri bağlantı sağlamanın yolları arasında misafir gönderme, alanınızda bir kaynak veya düşünce lideri olma veya nihai kılavuzlar yayınlama yer alır. Halihazırda tanınmış ve ünlü bir endüstri lideri değilseniz, bir dijital pazarlama ajansı iyi bir geri bağlantı oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Sosyal Medya Pazarlamacılığı

Sosyal medya pazarlaması milyar dolarlık bir iştir ve Facebook ve Instagram’dan TikTok, YouTube ve WhatsApp’a kadar her şeyi içerebilir. Bunu düşün:

Facebook, dünyanın en büyük reklam şirketlerinden biridir. Bir sosyal ağ olarak ikiye katlanması sayesinde, dünya çapında milyarlarca insan hakkında muazzam bir veri zenginliği topladı. Tüm veriler, Facebook’un mevcut en yüksek hedefli reklamlar için kullandığı karmaşık veritabanlarında saklanır.

Reklamları o kadar özel bir şekilde hedeflemek mümkündür ki, bir avuç dolusu yüksek düzeyde segmente edilmiş potansiyel müşteriyle konuşacaksınız. Müşterileri cinsiyete, eğitime, gelire, konuma, ilgi alanlarına, statüye ve önemli yaşam olaylarına göre ayırabilirsiniz. Bu inanılmaz pazarlama gücüyle, Facebook Reklamlarını ve diğer sosyal medya pazarlama fırsatlarını kullandığınızda sağlıklı bir yatırım getirisinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Bu fikirlerden bazılarını içeren bir strateji düşünün:

 • Ücretli Reklamlar veya Tıklama Başına Ödeme Reklamcılığı (PPC) — Bir dijital pazarlama ajansı, etkili bir PPC kampanyasının planlanması ve yürütülmesinde çok önemli olabilir. Çoğu sosyal medya platformu, kitlenizi hedefleyebileceğiniz ve ücretli tanıtımınıza her tıklandığında ödeme yapabileceğiniz Google ve Facebook dahil ücretli reklamlar sunar.
 • Influencer Marketing — Bugün, çevrimiçi etkinliğin demokratik doğası sayesinde sosyal medya etkileyicilerinin itibarı ve önemi arttı. Etkileyenler artık sadece bir ürün veya hizmetten bahsetmek için en yüksek doları emrediyor ve sonuç alıyorlar. Bununla birlikte, sorun, doğru etkileyicileri nasıl bulacağınız ve onlarla nasıl bağlantı kuracağınızdır ve bu, en iyi dijital pazarlama ajansının yardımcı olabileceği yerdir.
 • Yorum Yapma ve Etkileşim — Sosyal medyada aktif olmak önemlidir ve gönderilere yorum yaparak ve internette başkalarıyla etkileşim kurarak, işletmeniz kendini bir varlık olarak kabul ettirebilir.

Mobil Pazarlama

Tüm mobil aramaların yarısından fazlasının satışla sonuçlandığını biliyor muydunuz? Bu doğru! Daha da etkileyici olan şey, bu arama yerel bir işletme için yapıldığında, aramaların dörtte üçünden fazlasının mağazada çevrimdışı bir satın alma işlemiyle sonuçlanmasıdır.

Etkili mobil reklamcılık için dijital pazarlama ajanslarının sahip olduğu birkaç seçenek vardır, ancak bir numara uygulama içi reklamlardır. Kim bir uygulamaya girmedi ve sayfanın altındaki reklamı görmedi? Bu tıklanabilir küçük reklamlar, genellikle otomatik olarak oynatılan videoların yanı sıra yanıp sönen, göze çarpan dikkat çekici grafiklere sahiptir.

Eğitim uygulamalarından oyun uygulamalarına, mobil pazarlama ve reklamcılık her yerde ve insanların günde ortalama beş saatlerini telefonlarında geçirmesiyle, işletmeniz geniş bir kitleye etkili bir şekilde ulaşabilir.

İçerik Pazarlama

çerik pazarlaması bugün hala kraldır. Elbette bu, web sitenize düzenli olarak blog yazıları yazmak ve bunları güçlü SEO taktikleri kullanarak SERP’ler için optimize etmek gibi şeyleri içerir. Ancak teknik incelemeler, e-Kitaplar, vaka çalışmaları ve sütun sayfaları gibi daha kapsamlı yazıların yanı sıra infografikler, sosyal medya gönderileri (Pinterest, Facebook veya Instagram’ı düşünün) ve kontrol listeleri veya şablonlar yazmayı da içerir.

İçerik komut dosyası oluşturmanın yanı sıra video prodüksiyonu ve seslendirme becerisi gerektiren video formatlı içeriği de unutmayın. Hem sesli hem de görüntülü pazarlama becerilerini kullanan podcasting de vardır.

Bir işletmeyi yürütmekle meşgulken, düzenli olarak yararlı ve ilgi çekici içerik çıkarmak kolay değildir. Ve bu, gönderileri planlamayı, geri bağlantıları bulmayı ve yorumları yönetmeyi/yanıtlamayı bile dikkate almıyor.

Bir dijital pazarlama ajansının işlerin yapılmasına yardımcı olabileceği yer burasıdır. Güçlü içerik pazarlama becerilerine sahip bir iş ortağı, blog gönderileri yazmanın yanı sıra çok çeşitli içerik pazarlama fırsatları yaratabilir ve yönetebilir.

E-Posta Pazarlama

İster inanın ister inanmayın, e-posta, işletmeler için hâlâ en yüksek etkileşim oranlarına ve yatırım getirisine sahip.

Sağlam bir e-posta listesi, büyük bir sosyal medya varlığına sahip olmaktan daha değerlidir. Bunun nedeni, bu sosyal medya platformlarındaki gönderilerinizin erişimini bazen önemli ölçüde azaltan algoritmalardır. Öte yandan, e-postanın pazarlamaya harcanan her 1 ABD Doları karşılığında 38 ABD Doları getiri sağladığı kanıtlanmıştır.

Harika bir dijital pazarlama ajansı, e-postaların gerçekten açılması için güvenli ve etkili e-posta pazarlaması yapmayı ve katılım oranlarını yüksek tutmayı bilecektir. Bir ajans, başarılı bir e-posta pazarlama stratejisinin bir parçası olarak segmentasyon ve otomatik yanıtlayıcı dizisi optimizasyonlarını da etkili bir şekilde kullanabilir.

Pazarlama Analitiği

Bir dijital pazarlama ajansı kullanarak, ihtiyaç duyduğunuzda gerçek zamanlı sonuçlar ve yatırım getirisi rakamları sağlayan son teknoloji pazarlama analitiğine erişebilirsiniz. Bu, stratejinizin nerelerde etkili olduğunu ve nerelerde geliştirmeniz gerekebileceğini görmenizi sağlar.

Performansı ve kullanıcı davranışını değerlendirerek, iyi çalışan alanları hassaslaştırabilir ve beklentileri karşılamayan seçeneklerden vazgeçebilirsiniz. Bugünün teknolojisi size araçlar sağlar, böylece etkili olmadığı yerlerde zaman ve pazarlama parası harcamazsınız.

Doğru Dijital Pazarlama Ajansı Nasıl Seçilir?

İşletmeniz için en iyi dijital pazarlama ajansını seçmek, büyüme açısından nerede olduğunuza (başlangıç ​​veya köklü kuruluş), uzun vadeli hedeflerinizin ne olduğuna ve ne tür bir bütçeyi göz önünde bulundurmanız gerektiğine bağlı olacaktır.

Nihayetinde, daha önce belirtilen hizmetlerde uzman olan bir ortak istiyorsunuz. En iyi ajanslar, ticari müşterilerinin her birinin başarısına katkıda bulunan ve hem ücretli reklamcılık hem de organik pazarlama için seçenekler sunan çok çeşitli uzmanlara sahiptir. Ek olarak, en iyi dijital pazarlama ajansları hizmetleri birinden diğerine aktarabilecek ve işletmenizin gelgitlerine göre ölçeklenebilecektir.

Profesyonel ve deneyimli bir dijital pazarlama ajansı, kapsamlı araştırmalar yapacak, hedeflerinizi anlayacak ve hedef kitlenizle özdeşleşecektir. Ayrıca, başarınızı gelecekte de sürdürebilmeniz için sizinle uzun süreli bir ilişki geliştirmeye çalışacaklar.

Doğru Soruları Sorun

Doğru soruları sormak, kimi işe alacağınız konusunda net olmanıza yardımcı olacaktır. Bir pazarlama ajansıyla çalışmayı düşünürken yanıtlarını almanız gereken bazı temel sorular şunlardır:

Örnek Olarak Liderlik Ediyorlar mı?

Belki de harika bir pazarlama ajansının en iyi göstergesi, kendi işlerini nasıl yürüttükleridir. Ne de olsa, diğer işletmelere pazarlamalarında yardımcı olma işindelerse, örnek teşkil ediyorlar mı? Siteleri nasıl görünüyor? SEO için optimize edilmiş mi? Okuması kolay mı? Sosyal medya oyunları nasıl? En iyi sosyal medya pazarlama taktiklerinin zirvesindeler mi? İşleriyle ilgili anahtar kelimeler için arama motorlarında nasıl sıralanıyorlar? Sektörlerinde aktifler mi ve bir uzman olarak görülüyorlar mı (yayınlanmış makaleler, ödüller vb.)?

Bunlardan bazıları kendi başınıza öğrenebileceğiniz, bazıları ise onlara sorabileceğiniz ayrıntılardır. Etkili dijital pazarlama stratejileri kullandıklarını göstermiyorlarsa bu, ne yaptıklarını gerçekten bilmediklerinin bir işareti olabilir.

Gerçek Müşterilerden Proje Çalışmaları Yoluyla Başarı Gösterebilirler mi?

Kabul edelim! İnternette göründüğü kadarıyla çok şey alıyorsunuz.

Ajanslar her türlü cesur iddialarda bulunabilir ve hatta abartılı sonuçlar verebilir, ancak yine de en iyi dijital pazarlama ajansını bulmak istiyorsunuz. Peki bunu günümüzün çevrimiçi pazarında nasıl yapabilirsiniz?

Her ajansın kendi sitesinde tanıttığı proje incelemelerine göz atın. İyi bir proje çalışması size hangi disiplinin ve teknolojinin kullanıldığını, bunların yaklaşımını ve genel etkisini anlatacaktır.

Ve sonuçlara bakmayı unutmayın. Müşterileri mi artırdılar? Ziyaretçilerin site sayfalarında geçirdikleri süreyi iyileştirebildiler mi? Daha iyi erişilebilirlik yoluyla kullanıcı deneyimini etkilediler mi? SERP sıralamaları yükseldi mi?

Proje çalışmaları aracılığıyla, ne tür bir ajans olduklarını ve neyi başarmakta iyi olduklarını görmeye başlamalısınız.

Temel Performans Göstergeleri Nelerdir?

Temel Performans Göstergeleri (KPI’lar), bir işletmenin ne kadar iyi performans gösterdiğiyle doğrudan ilişkili olan metrik türleridir. Gösteriş metrikleri ile KPI’lar arasındaki farkı anladığınızdan emin olmak istiyorsunuz. Bir sosyal medya gönderisinde çok fazla beğeni almak gibi bir şey gösteriş ölçüsüdür çünkü daha yüksek satışlarla doğrudan bir bağlantısı yoktur.

Bir pazarlama ajansı size her ay belirli sayıda beğeni almanızı sağlayacağına söz veriyorsa, bunun daha fazla satışa dönüştüğünü görmeyeceksiniz. Gerçek ticari pazarlama başarısının ölçülmesi şu KPI’ları içerir:

 • Benzersiz Ziyaretçi Sayısı – Genellikle ne kadar çok trafik alırsanız, o kadar çok satış dönüşümünüz olur. Buradaki uyarı, trafiğin hedeflenmesi gerektiğidir, böylece zaten sattığınız ürünle ilgilenen ziyaretçileri alıyorsunuz.
 • Web Sitenizde Harcanan Zaman – Ziyaretçiler web sitenizde ne kadar çok zaman harcarlarsa, sizden bir şey satın almaya ikna olma olasılıkları o kadar artar. İçeriğiniz onların ihtiyaç ve istekleriyle gerçekten alakalıysa, sitenizde daha uzun süre geçirdiklerini göreceksiniz.

Bu, Google’ın SERP’lerdeki içeriği sıralamak için kullandığı metriklerden biridir. Sitenizin web sayfalarının hızlı bir şekilde yüklendiğinden emin olmak, birisinin web sitenizde ne kadar süre kalacağı konusunda da bir faktör olacaktır. Web siteniz ne kadar hızlı yüklenirse, insanların vaktinden önce ayrılma olasılığı o kadar azalır.

 • Trafik Kaynağı Toplamları – Site ziyaretçileriniz nereden geliyor? En çok trafiği hangi web sayfaları alıyor? Bir tür harici web sitesinin çok fazla trafik getirdiğini öğrenirseniz, pazarlama çabalarınızı oraya odaklayabilirsiniz.

Belirli bir blog gönderisi çok fazla trafik alıyorsa, onu gelecekteki makaleler için bir şablon olarak kullanmak isteyebilirsiniz. Trafiğinizin çoğu organik arama sonuçlarından mı, sosyal medya platformlarından mı yoksa belirli web sitelerinden mi geliyor? Belirli pazarlama kampanyaları çok fazla trafik mi sağlıyor?

 • Hemen Çıkma Oranı – Hemen çıkma oranı, web sitenize gelen kaç ziyaretçinin web sitenize ulaştıktan hemen sonra ayrıldığını gösterir. Hemen çıkma oranınızın yüksek olması, ziyaretçilerin gördüğü içeriğin onlar için alakalı veya değerli olmadığı anlamına gelebilir.
 • Tıklama Başına Maliyet – Tıklama başına maliyet (TBM), yalnızca reklamınız tıklandığında ödeme yaptığınız ücretli reklamlarla ilgili olarak kullanılan bir ölçümdür. Yüksek bir TBM, reklamınızın iyi performans gösterdiği anlamına gelebilir.
 • Tıklama Oranı – Tıklama oranı (TO), reklamınızın aldığı gösterim sayısına göre reklamınızın kaç kez tıklandığını ölçen bir metriktir. Gösterimler genellikle reklamınızın görülme sayısı anlamına gelir. Bunu, reklam metninizi en iyi şekilde nasıl hedefleyeceğinizi bulmak için kullanabilirsiniz.
 • Sosyal Etkileşimler – Sosyal medya pazarlaması söz konusu olduğunda, bir pazarlama ajansının izleyeceği farklı KPI türleri vardır. Bir sosyal etkileşim KPI’sı, sosyal medya kampanyalarınızın ne kadar iyi performans gösterdiğini ölçmeye yardımcı olur.

İdeal olarak, bir müşterinin sosyal medyada bir reklam gördükleri andan sizden bir şey satın aldıkları ana kadar olan yolculuğunun tamamını izlemek için bir araç kullanılacaktır. Sosyal etkileşimler, sosyal medya reklamlarınız aracılığıyla kaç müşteri kazandığınızı belirlemenize yardımcı olabilir.

Dijimental
Dijimental
Yazılar: 230