SCHRITTE ZUR OPTIMIERUNG IHRER DIGITALEN WERBEKAMPAGNEN

Adım 1 – Hedefleme Stratejisi

Başlangıç ​​olarak, kampanyanızın yaş, demografi, ilgi alanları, davranışlar veya kullandığınız diğer hedef ölçütler için ayrı ayrı stratejiler oluşturması önemlidir. Bu, her parametrenin ayrı ayrı izlenebilmesi ve performansa bağlı olarak bunları içeri ve dışarı optimize edebilmeniz içindir.

Hedefleme stratejilerinizin, müşteriniz tarafından sağlanan kampanya özetiyle uyumlu olduğundan emin olun, böylece onlar için en önemli olan şeyler hakkında fikir verebilirsiniz.

Adım 2 – Reklam Araştırması

Eşzamanlı olarak, reklamını yaptığınız ürüne ve hedeflemeyi düşündüğünüz tüketicilere dayalı kalitatif pazar araştırmasından içgörüler elde edin.

Ürünle ve hedef kitlenin psikografisiyle ilgili pazar araştırmasından elde edilen ek bilgiler, hedefleme hunisini genişletecek ve bu da daha iyi sonuçlara hizmet etmeye yardımcı olacaktır.

Örneğin, Sparcmedia, Brisbane’de cilt kanseri farkındalığı için bir teklif sunmaya çalışan bir aile sağlığı klinikleri zinciri için bir kampanya yürüttü. Niteliksel araştırma yoluyla, Brisbane’in, Japonya’daki yüksek cilt kanseri oranı nedeniyle cilt kanseri konusunda son derece bilinçli olan Japonya’dan gelen öğrencilerden oluşan bir izleyici kitlesine sahip olduğunu bulduk.

Bu pazar bilgisiyle donanarak, Japon öğrencileri hedeflemek için müşterinin bütçesinin küçük bir kısmını kullanarak bir stratejiyi test ettik. Bu strateji başarılı oldu ve diğer stratejilerden çok daha düşük bir eEBM ile kampanya için artan dönüşümlerle sonuçlandı.

3. Adım – Reklam İçgörüleri

Günün saatinin etkisi, haftanın günü, yerleşimler ve URL’lerin/sitelerin performansı gibi önemli etkinlikleri gözlemlemeye başlayın.

Ayrıca, reklam kampanyasının her bir bileşenine yönelik tüketici tepkisini de izlemelisiniz. Örneğin, dolaşımda olan beş reklam öğeniz varsa, etkileşim oranını gruplandırmak ve beşinin genelini görmek yerine, hangi yürütmelerin daha yüksek etkileşim düzeyleri elde ettiğini anlayabilmeniz için bunları ayırmalarını sağlayın. Daha az etkili olanları duraklatın ve en büyük başarıya sahip olan 2-3’e odaklanın. Bu, genel olarak daha yüksek bir katılım oranı elde etmenizi ve ayrıca hedef kitlenizin yanıt verdiği kreatif türleri hakkında fikir edinmenizi sağlayacaktır.

Kampanya çalışmaya başladıktan sonra, ayarlamalar yapmadan önce kampanyayı iki haftalık bir süre boyunca analiz edin. Yaptığınız optimizasyonların istatistiksel olarak ilgili bir veri düzeyine dayandığından emin olmanız gerekir.

Adım 4 – Optimize Edin

İki hafta sonra, kampanyayı 3. Adımda belirtilen parametrelere göre optimize edin

Optimizasyon süreci şunları içerebilir:

  • Daha yüksek katılım (TO, görüntüleme, dönüşüm) sağlayan URL’lere daha yüksek teklif verme veya daha fazla bütçe ayırma.
  • Düşük performans gösteren satır öğelerinin duraklatılması.
  • Maksimum etkileşim sağlayan günün en aktif saatinde daha yüksek teklif verme.
  • En iyi performans gösteren stratejilere yönelik harcamaları artırın (cinsiyet/yaş/ilgi alanları)

Harcamaları kampanya sona erene kadar günlük olarak optimize edin.

Adım 5 – Analiz edin 

Kampanya sona erdiğinde, sonuçları analiz edin ve müşterilerin etkili kararlar alarak işlerini büyütmelerine yardımcı olacak kampanya sonrası içgörüler sunun. Yararlı içgörüler şunları içerir: Hedeflenen kitleye kıyasla ilgili kitleye ilişkin bilgiler, hangi kreatiflerin neden ve neden performans gösterdiğine ilişkin bilgiler, hangi stratejilerin neden gerçekleştirildiğine ilişkin bilgiler. Mümkün olan her yerde, bunu piyasa verileriyle paylaşın.

Harika bir tıklama oranı veya elde ettiğiniz satış sayısı için sırtınızı sıvazlamak yerine, neden bu sonuca ulaştığınızı anlamaya başlayın, çünkü bunu bildiğiniz zaman, sonucu tekrar tekrar yapmanız daha kolay olacaktır.

Dijimental
Dijimental
Artikel: 238