Başarılı Bir Dijital Reklam Kampanyası İçin Neler Gerekir ?

Bir dijital reklam kampanyasının başarısına katkıda bulunabilecek birkaç yüz tuhaf faktör vardır. Doğru unsurlara odaklanmak, işletmeniz için olumlu sonuçlar elde etmek üzere yapbozun parçalarını bir araya getirmenize yardımcı olabilir.

Bu yazıda, herhangi bir başarılı dijital reklam kampanyasının temelini oluşturan 3 önemli faktöre bakıyoruz:

1. Tüm Müşteri Yolculuğu için Dijital Reklamcılık

Genellikle dijital kampanyalar ya Markalaşmaya ya da Performansa odaklanır. Bu, ilk veya son puana kredi vermeye çalışırken yaygın bir hatadır. Pazarlamacılar, reklam kampanyalarından anlamlı sonuçlar almak için tüm müşteri yolculuğuna odaklanmalı ve birkaç aylık bir süre boyunca farkındalık ve performans kampanyalarını aynı anda yürüterek bu yolculuğun her aşamasına kredi vermelidir.

Üst düzey pazarlamacıların %86’sı, tüm temas noktalarında ve kanallarda tutarlı bir müşteri yolculuğu oluşturmanın önemli olduğu konusunda hemfikir. İdeal bir dijital pazarlama kampanyası, hepsi birlikte çalışan müşteri yolculuğunun her aşamasından seçilen veya tüm temel öğelerin bir kombinasyonunu içermelidir.

Örneğin, farkındalık aşamasında, zengin medya reklam birimleri, birinci sınıf görüntülü, yerel reklamcılık, video ve sosyal medya gibi yüksek etkili reklamları düşünün. Performans aşamasında, yeniden hedefleme, arama, dinamik reklamlar, açılış sayfaları ve a/b testi gibi stratejileri dahil edin.

Müşterinin günüyle senkronize etme – Cihazlar arası ve kanallar arası reklamlarınızı TV senkronizasyonu, yeniden hedefleme ve mobil coğrafi hedefleme gibi taktiklerle müşterilerinizin günüyle senkronize ederek dikkat çekmeye, ilgi çekmeye veya bunu kapatmaya bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

2. Birinci Taraf Veri Hedefleme

Üçüncü taraf verileri, yeni müşteriler aramak ve hedefli reklamcılık için harika bir araçtır, ancak çoğu zaman ihmal edilse de , müşterilere neredeyse ücretsiz olarak sunulan birinci taraf verilerinin zenginliğidir.

Econsultancy ve Signal tarafından hazırlanan bir rapora göre, pazarlamacıların %81’i birinci taraf verilerini kullanırken veriye dayalı girişimlerinden en yüksek yatırım getirisini elde ettiklerini bildirdi.

Pazarlamacıların üçte ikisi ayrıca birinci taraf verilerinin gerçek müşteri anlayışına ve dolayısıyla daha iyi performansa giden en iyi yolu sağladığına inanıyor.

Veri hedefleme teknikleri (benzer izleyici profili oluşturma) ve programatik reklam kullanımı yardımıyla daha büyük başarı için birinci taraf verilerini izleyin ve tüm dijital pazarlama kampanyalarınıza dahil edin.

3. İçgörüleri Kullanarak Optimizasyon

Kampanya yayınlandıktan sonra EBM, TBM ve BGBM gibi standart medya metriklerinin ötesine geçin. Bunun yerine, hangi stratejilerin bu performansı yönlendirdiğini izleyin. Performansa günün saatine, haftanın gününe, konuma, cihaz türüne, en iyi performans gösteren web sitelerine ve kanallara göre bakmayı deneyin. Daha iyi sonuçlar elde etmek için, hedef kitleniz ve pazar hakkında bazı nitel araştırmalar yaparak sayıların ve istatistiklerin ötesine geçmeyi deneyin.

Son olarak, bir kampanyadan öğrenilenlerin bir sonraki kampanyanızı besleyen içgörüler olduğunu her zaman unutmayın. Kampanya bittikten sonra, neler öğrendiğinizi görmek için platformun, kreatifin, yerleşimlerin ve kitle içgörülerinin performansını analiz edin. Sonra bir dahaki sefere bunları uygulayın.

Bu içgörüler, yalnızca bireysel kampanya hedeflerine değil, şirket için genel pazarlama hedeflerinize ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Dijimental
Dijimental
Yazılar: 230